Jak oduczyć psa żebrania – porady oraz wskazówki

Wielu właścicieli psów jest nieświadomych, że większość zachowań czworonoga wynika z tego, jak został on wychowany. Ludzie popełniają przeróżne błędy podczas wychowywania psa, a potem dziwią się, że ich pupil się nie słucha i jest niegrzeczny. Z pewnością do takich nielubianych zachowań należy żebranie psa podczas spożywania posiłku przez właściciela.  Niestety człowiek nieświadomie wykonuje pewne czynności, a zwierzę niektóre zachowania rozumie zupełnie inaczej niż jego pan. W związku z tym, decydując się na posiadanie psa, warto wcześniej dowiedzieć się kilku istotnych kwestii o jego wychowaniu, tak, aby później uniknąć niepotrzebnych problemów. Z pewnością przydatne będą informacje, dlaczego pies zaczyna żebrać o jedzenie, jak temu zapobiec oraz jak psa oduczyć żebrania, jeśli już doprowadziło się do takiej sytuacji.

Upór i konsekwencja

Psy są niestety przyzwyczajone do otrzymywania smakowitych kasków ze stołu. Mało kto jest w stanie być obojętnym widząc smutny, psi wzrok wpatrujący się błagalnie w talerz z obiadem. Właściciele ulegają swoim pupilom bardzo łatwo, myśląc, że w ten sposób pies da im spokój. Nic bardziej mylnego. Jeśli zwierzak zrozumie, że żebrząc na różne sposoby  (patrząc na właściciela, skamląc, potrącając go łapom lub podgryzając) uda mu się wyprosić jedzenie ze stołu, to na pewno będzie to skrupulatnie wykorzystywać. Dlatego, chcąc oduczyć psa takiego zachowania, należy być konsekwentnym. Przede wszystkim trzeba skończyć z dokarmianiem pod stołem. Jeśli zwierzak będzie żebrał, to trzeba go zignorować. Nie wolno się złamać, ponieważ wtedy cała nasza praca pójdzie na marne i oduczanie pupila trzeba będzie zaczynać od nowa. Psy są bardzo uparte i będą próbowały dopiąć swego na wszelkie możliwe sposoby, dlatego trzeba z niezwykłym uporem walczyć z ich złymi nawykami. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której czworonóg skutecznie wyżebrze smakowite kąski ze stołu właściciela.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Urozmaicone posiłki smakują lepiej

Dla psów czynność jedzenia jest niezwykle ważna i z niecierpliwością oczekują one na czas posiłku. Karma, która przeznaczona jest dla tych czworonogów, jest na pewno odpowiednia dla nich, posiada wszystkie potrzebne im do prawidłowego rozwoju składniki. Jednak jeśli psiak codziennie, przez kilka tygodni, miesięcy, nawet lat dostaje porcję tej samej karmy, to z pewnością będzie on szukał niejednej okazji, by urozmaicić swoją dietę. Doskonałym sposobem na zdobycie smakowitego kąska jest oczywiście wyżebranie go od swojego właściciela, który często daje się psiakowi przekonać. Jeśli chce się tego uniknąć, należy urozmaicać psu posiłki. Jeśli ktoś nie ma czasu na gotowanie i dłuższe przygotowywanie jedzenia, to można po prostu kupić karmę suchą i mokrą. To z pewnością znacznie zwiększy zadowolenie pupila z posiłków i sprawi, że będzie on bardziej syty. Jeśli ktoś ma więcej wolnego czasu, to warto czasami ugotować zwierzęciu posiłek. Wiele psów przepada za warzywami, nawet surowymi, więc oprócz urozmaicenia psiej diety, można sprawić, że będzie ona bardziej zdrowa. Jeśli tradycyjna psia miska z suchą karmą zostanie urozmaicona kawałkiem mięsa, łyżką mokrej karmy lub chociażby warzywami(o ile pies je lubi), to z pewnością znacznie zmniejszy się nawyk żebrania.

Nie daj się

Urozmaicając zwierzakowi posiłki i będąc konsekwentnym w ignorowaniu nawyku żebrania, można oduczyć psa tego nielubianego zachowania. Wiadomo, że niektóre przypadki będą dość trudne i właściciel upartego psiaka może mieć spore problemy z uczeniem zwierzaka dobrego zachowania. Jednak należy pamiętać, że bycie konsekwentnym i uparte dążenie do wyznaczonego celu na pewno przyniesie pożądane efekty.  Niektórym zajmie to więcej czasu, niektórym mniej. Najważniejsze jest jednak to, aby ani razu nie dać się złamać i ulec psiakowi, który podczas takich lekcji, może być o wiele bardziej nachalny niż normalnie. Trzeba się przygotować na szczekanie, skamlenie, podgryzania i trącanie łapą. Będąc cierpliwym, można to wszystko przetrwać i osiągnąć cel, czyli wychować grzecznego psa, który zadowoli się jedynie swoim posiłkiem.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dokarmianie „przypadkiem”

Cała nasza praca w oduczaniu psa żebrania może pójść na marne, jeśli nie będziemy zachowywać pewnych środków ostrożności w kuchni. Należy bardzo uważać, aby jedzenie nie spadło na podłogę, ponieważ pies, oduczony już żebrania, z pewnością szybko sięgnie po znaleziony kąsek. To samo dotyczy zostawiania jedzenia w zasięgu psa. Stanięcie na dwóch łapach i ściągnięcie ze stołu zostawionego tam pożywienia nie stanowi dla czworonoga najmniejszego problemu i to, że przy właścicielu jest on grzeczny, nie znaczy, że gdy zostanie sam, to będzie jedynie wpatrywał się w talerz z obiadem. A pochłonięcie takiego znalezionego kąska zajmie zwierzakowi naprawdę niewiele czasu. Podczas przygotowywania posiłków należy również pamiętać, by pies nie przebywał z nami w kuchni, ponieważ wtedy na pewno będzie szukał okazji do zjedzenia czegoś. Należy psiaka konsekwentnie wyganiać poza próg pomieszczenia lub, jeśli się da, do trzymania go w neutralnej, bezpiecznej odległości.