Otyłość u psów jak ją zwalczać i jak przeciwdziałać?

Otyłość u psów jest coraz bardziej powszechnym problemem i dlatego można na ten temat w gazetach i internecie znaleźć wiele nowych, bardzo pomocnych i ważnych informacji na ten temat. To ważne, aby w miarę możliwości dbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę psa, bo w przeciwnym razie jego zdrowie, a nawet życie mogą być poważnie zagrożone różnymi chorobami i obciążeniami.

            Rasy psów podatne na otyłość

            Decydując się na zakup psa, trzeba by było wcześniej rozeznać się i dowiedzieć, które rasy psów mają tendencje do tycia i  w jaki sposób jej zapobiegać. Trzeba sobie też uświadomić, że jeśli nie jest się człowiekiem aktywnym fizycznie i nie ma się czasu na częste spacery z psem, to rasa, która jest rasą z tendencją do tycia z całą pewnością nie jest odpowiednia dla danych ludzi.

Jamniki na pewno są psami, które kochają jeść, ale niestety dzięki temu także bardzo często są otyłe, co z pewnością nie sprzyja ich długiemu kręgosłupowi i niestety wiele jamników cierpi niesamowicie z powodu chorobliwej otyłości.

            Profilaktyka otyłości u psów

            Kiedy już się wie, że pies jest zagrożony otyłością należy temu zjawisku starać się zapobiegać i robić wszystko, aby uchronić swojego psa przed takim ciężkim losem. Należy z całą pewnością dobrze zbilansować dietę swojego pupila i dbać o to, aby nikt nie częstował psa łakociami, bo na takie smakołyki psy są zwykle bardzo łase, a potem niestety waga szybko zaczyna rosnąć i utrudniać funkcjonowanie zwierzakowi.

            Na pewno psu trzeba zapewnić codzienną, odpowiednią dawkę ruchu i dbać o to, aby systematycznie chodzić z nim na spacery. Z całą pewnością taki ruch na świeżym powietrzu jest bardzo zdrowy i to nie tylko dla psa, ale też dla jego właściciela, a to już podwójne zyski.

Przede wszystkim dobre nawyki są najlepszym sposobem i gwarancją na to, że pies ma szanse na zdrowe życie bez zbędnych kilogramów.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Odchudzanie psa

            Kiedy już niestety zdarzy się tak, że pies jest otyły, mało ruchliwy, nie je wartościowej karmy, ale żywi się byle czym trzeba zacząć szybko działać w porozumieniu z lekarzem weterynarii i wprowadzić psu po prostu dietę odchudzającą, pozwalającą na to, że pies powróci do swej dawnej sprawności, która da mu możliwość na długotrwałe życie w zdrowiu bez zbędnego obciążenia kości, stawów i narządów oraz układów wewnętrznych.

Istnieje wiele sposobów na odchudzanie psów, a są to między innymi:

– specjalne karmy odchudzające

– programy treningowe dla psów

– długie, systematyczne spacery

– nieczęstowanie psa smakołykami

Trzymanie się tych kilku zasad, na pewno pomoże sprawić, że pies nie nabierze dodatkowych kilogramów i nie będzie się miało problemu. Jak wszystkim wiadomo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyka jest tak bardzo ważna.

            Psy są niezwykle mądrymi stworzeniami, ale niestety jak również większość ludzi są łakomczuchami i dlatego jeśli im się nie ogranicza ilości i jakości jedzenia, to niestety o nadwagę i otyłość bardzo łatwo, a nie jest to zdrowe, ani dobre dl nich i ich zdrowia. Trzeba pamiętać o dobrym, pełnowartościowym jedzeniu dla swojego pupila i o tym, że nie można pod żadnym pozorem przekarmiać psa, ani częstować go czekoladą, bo to może okazać się wręcz śmiertelne dla niego, a tego przecież nikt by nie chciał.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Dbanie o swojego psa jest bardzo ważne, bo późniejsze problemy zdrowotne jakie mogą wystąpić u pupila są nieporównywalnie gorszym doświadczeniem dla stworzenia i dla jego właścicieli niż po prostu prowadzenie zdrowego trybu życia w domu i poza nim. Ludzie umieją dbać o siebie, ale o zwierzętach już zapominają, a to nie jest odpowiednie zachowanie i należy zmienić postrzeganie ludzi w tym temacie.

            Psy są żywymi stworzeniami, które same nie potrafią opanować apetytu i to ludzie muszą za nich pamiętać o tych ograniczeniach, bo przecież to ludzie są za nich odpowiedzialni i muszą myśleć o tych wszystkich zakazach i nakazach żywieniowych i ruchowych dla swoich psów. Każdy pies, zdrowy pies potrafi się odwdzięczyć swoim właścicielom aktywnością i radością, a niestety otyłe psy są ospałe i chorowite, a to już jest bardzo poważna sprawa.