Psia mowa – jak skutecznie porozumieć się z psem?

Psy są niezwykle inteligentnymi stworzeniami. Ludzie często nie są świadomi , że ich zachowanie ma na psa ogromny wpływ. Często też człowiek nieświadomie uczy psa rzeczy, których nie chciałby go nigdy nauczyć. Dzieje się tak, ponieważ psy na własny sposób interpretują ludzkie zachowania. Dla czworonogów pewne gesty i zachowania są impulsem do określonego działania. Wielu badaczy i psich psychologów przeprowadzało badania na temat relacji między człowiekiem i psem. Rezultaty tych badań mogłyby zaskoczyć niejednego miłośnika włochatych czworonogów. Bardzo ciekawe są badania, które opisał włoski magazyn pt. Plos One. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu mówią, ż ludzkie gesty i mowa ciała człowieka może mieć ogromny wpływ na wybory podejmowane przez psa. Dokładniej chodzi o wybór miski z jedzeniem i udowodnienie, że pies może dać się przekonać człowiekowi do mniej korzystnego dla siebie wyboru – czyli miski z gorszym pokarmem lub z mniejsza jego ilością. Dla niektórych wydaje się to być niemożliwe, a jednak przeprowadzony eksperyment pokazuje, że nie trzeba być specjalistą od tresury psów, czy zoopsychologiem, żeby nakłonić psa do dokonania oczekiwanego przez właściciela wyboru.

Przebieg eksperymentu

W opisywanym badaniu wzięło udział 149 właścicieli psów oczywiście wraz ze swoimi ukochanymi czworonogami. Eksperyment miał miejsce w Mediolanie, w uniwersyteckim laboratorium. Nad przebiegiem badań czuwała Sarah Marshall-Pescini wraz ze swoimi kolegami. Przeprowadzili oni wiele prób, w których psy stawały przed dokonaniem wyboru, z której miski zjeść porcję pokarmu. Do wyboru miały dwie miski – w pierwszej był tylko jeden kawałek jedzenia, w drugiej – sześć. W eksperymencie psy dokonywały również wyboru miski mając w obydwu nałożone równe porcje jedzenia. Psy zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich dokonywała wyboru samodzielnie. Natomiast w przypadku drugiej grupy ingerował już człowiek. Jego zadaniem było dotykanie kawałków jedzenia, wpatrywanie się w nie oraz rozmawianie z psiakiem.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Decyzje podjęte przez psy

Po zakończeniu eksperymentu jego wyniki było naprawdę zaskakujące. Jeśli psy miały możliwość dokonania samodzielnego wyboru, to przeważnie kierowały się do miski z większą ilością pokarmu – tak było w 73% przypadków. Sprawa miała się zupełnie inaczej, gdy na wybór psa próbował wpłynąć człowiek. Okazało się , że większość badanych czworonogów pod wpływem ludzkich gestów wybiera niekorzystną dla siebie miskę, tę z mniejszą ilością jedzenia. Jak się okazało, psy wybierały miski z mniejszą zawartością praktycznie zawsze, gdy człowiek zbliżał kawałek jedzenia z miski do swoich ust. Widocznie jest to gest, który ma ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez psa.

Które gesty są skuteczne?

Przeprowadzone badania wykazały, że na decyzję psa wpłynąć jest łatwo. Należy po prostu znać gesty, które zasugerują mu pewne zachowania. Eksperyment pokazał, że psy z pewnością dadzą się przekonać do niekorzystnego wyboru, jeśli człowiek przybliży kawałek jedzenia z miski do ust, przytrzyma go dosłownie przez kilka sekund i odłoży. Duży wpływ na podejmowane przez czworonogi decyzje miały również osoby, które także wykonywały czynność polegającą na podnoszeniu kawałka pokarmu do ust, ale dodatkowo próbowały one jeszcze rozmawiać ze zwierzakiem.

Oprócz tych prób przeprowadzono jeszcze dodatkowe sesje. Tym razem jednak psy nie widziały człowieka. Czworonóg był odgrodzony od osoby przeprowadzającej eksperyment kurtyną. W związku z takim sposobem przeprowadzania badania pies nie widział człowieka, ponieważ ten pokazywał i wskazywał mu jedzenie zza zasłony. W przypadku tego badania psy nie wykazywały zainteresowania mniejszą porcją karmy i od razu wybierały korzystniejszą dla siebie opcję z sześcioma kawałkami jedzenia. Dowodzi to niewątpliwie tego, że psy kierują się działaniami ludzi. Z badań wynika również, że gesty człowieka mają bardzo duży wpływ na podejmowane przez czworonogi decyzje, nawet jeśli te będą dla nich niekorzystne.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Co wynika z badań?

Po przeprowadzeniu eksperymentu badacze stwierdzili, że psy widząc, ze człowiek dotyka jedzenia, mogą myśleć, że w ten sposób zaprasza ich do spożycia posiłku. Inna hipoteza mówi, że psy zachowują się jak dzieci i próbują naśladować dorosłych, czyli swoich właścicieli. Wyniki tych badań mówią bardzo dużo o zachowaniu psów. Ukazują również, że pies jest pod dużym wpływem człowieka, a relacje między nimi można z czystym sumieniem nazwać przyjacielskimi. Czy jest to uległość, czy próba naśladowania wzoru, jakim dla psa z pewnością jest właściciel? Jest to raczej kwestia wychowania psa przez człowieka i zależy zapewne od stopnia zażyłości między nimi. Na przykładzie przeprowadzonego w Mediolanie eksperymentu widać przede wszystkim przywiązanie psa do człowieka, to, że jest on niezwykle posłuszny i zrobi naprawdę bardzo dużo, aby być podobnym do swojego właściciela, nawet jeśli przez taki wybór będzie pokrzywdzony – tak jak w przypadku wyboru miski z mniejszą ilością pokarmu.